פציעות ספורט והטיפול בהן

פציעות ספורט והטיפול בהן

כתף-1-1200x445.jpg

פציעות ספורט והטיפול בהן

 

אנו חיים בעידן בו המודעות לנושאי בריאות גדלה והולכת, מה שתורם לגידול משמעותי במספר האנשים שעושים פעילות גופנית. בין שאתם עוסקים בספורט לצרכים אישיים ובין שמדובר בספורט מקצועי, יש לעשות זאת בדרך הנכונה עבורכם כדי למנוע פציעות וחבלות.

 

פציעות ספורט נחלקות לשני סוגים עיקריים – אלו הנובעות משימוש יתר לעומת אלו הנובעות מעומס יתר.

 

פציעות משימוש יתר הן הנפוצות ביותר, והן מתרחשות כתוצאה מתהליך מתמשך ומוחמרות בהדרגה (לדוגמה, שברי מאמץ). זיהוי הכאב ומתן מענה מקצועי ימנעו החמרה, יסייעו להחלמה ויאפשרו לכם ללמוד כיצד להפעיל את הגוף בלי לגרום לפציעות נוספות.

 

הסוג השני הוא פציעות ספורט כתוצאה מעומס יתר פתאומי. כאן לא מדובר בתהליך הדרגתי, וגם פה אבחון מוקדם ייתן מענה הולם ויקצר את זמן ההחלמה.

 

הגורמים לפציעות ספורט

אימון שגוי – הסיבה הנפוצה ביותר לחבלות ספורט היא פעילות גופנית המתבצעת בצורה שגויה, בדרך כלל במאמץ יתר. לדוגמה – הימנעות מחימום לפני הפעילות עצמה, הפעלת כוח רב מדי, שימוש מוגזם באיבר שאותו רוצים להפעיל, חוסר במנוחה ועוד.

 

אביזרים לא מותאמים – החל ממשטח אימון שאינו מותאם לפעילות הספציפית; המשך בלבוש בו משתמשים (כגון נעליים לא מותאמות) וכלה באביזרים אחרים כגון אופניים לא מותאמים וכן הלאה.

 

תנאים פיזיולוגיים – כל אחד בנוי בצורה שונה ולכן מתמודד עם עומסים פיזיים בצורה שונה: מבנה שלד, גיל, גובה, משקל, מחלות רקע, נטייה גנטית, חוסר גמישות ועוד.

 

סוגים של חבלות ספורט

שברי מאמץ – זהו הסוג הנפוץ ביותר של חבלת ספורט, שנגרם בשל שימוש יתר ופוגע קודם כל ברקמות הרכות כגון שרירים, גידים וכן בעצמות. כאשר השרירים והגידים אינם מסוגלים להתמודד עם העומס, הוא נופל על העצם עד כדי יצירת סדקים ושברים מיקרוסקופיים.

 

שבר מלא – כתוצאה מעומס יתר, בדרך כלל בשל פעולה חדה וחד פעמית כאשר השבר עצמו גורם לכאבים משמעותיים. זאת בניגוד לשברי מאמץ הנוצרים לאורך זמן, ולוקח זמן לשים לב לקיומם.

 

דלקות לסוגיהן – דלקת שרירים, דלקת בגידים, דלקות מפרקים. כל אלו הן תגובות לנזק ברקמה כתוצאה מלחץ, עומס חזרתי, חבלה ועוד. במצב זה יש להבדיל בין דלקת זיהומית ולא זיהומית, כדי לתת את הטיפול הנכון, והן יכולות להיווצר הן משימוש יתר והן בשל עומס יתר.

 

פריקת מפרקים – מפרק הוא נקודת מפגש בין שתי עצמות או יותר, וכאשר נוצרת פריקה כתוצאה מעומס יתר – מאבדים את המגע בין משטחי המפרק (לדוגמה פריקת כתף, שהיא פציעה יחסית נפוצה). סוג נוסף הוא תת פריקה, המתאפיין באובדן חלקי (ולא מוחלט) של המגע בין משטחי המפרק.

 

שחיקת סחוס – רקמת הסחוס מיועדת לבלום זעזועים ולרכך את נקודות המגע בין העצמות במפגש המפרק. פעילות מתמשכת בעומס גבוה ללא מנוחה, עלולה לשחוק את הסחוס עד כדי אובדן מוחלט, ולגרום לכאבים עזים.

 

סוגי טיפול בפציעות ספורט

הטיפולים נחלקים לסוג השמרני מצד אחד והסוג הכירורגי מצד שני. כמו כן מומלץ תמיד למנוע את הבעיות מראש, על ידי התנהלות נכונה מלכתחילה – חימום וקירור לפני ואחרי כל אימון, שימוש במכשור ובציוד הנכונים, אימון בעומסים המתאימים לכם, שמירה על אורח חיים נכון ועוד. מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי ממאמני כושר, רופאים או אנשי מקצוע אחרים בתחום.

 

הטיפולים השמרניים בחבלות ספורט נועדו להפחית את התהליך הדלקתי ואת העומס על האזור הפגוע, לצד הפגת הכאבים. את זאת ניתן לעשות במגוון רחב של אמצעים – החל מהפסקת הפעילות או שינוי בתוכנית האימונים, מתן תרופות רלוונטיות, פיזיותרפיה וטיפולי רפואה משלימה.

הטיפולים הניתוחיים מגיעים רק אם המצב החמיר עד כדי חוסר תגובה לטיפול השמרני, ו/או כאשר המטופל סובל מרמות כאב חריגות במיוחד. לבירור אודות האפשרויות הכירורגיות

Steven Velkes - Orthopedic Surgeon

דוקטור סטיבן וולקס הוא מומחה לכירורגיה אורתופדית, בדגש על החלפת מפרקים, אונקולוגיה אורתופדית, רפואת ספורט, טראומה וכן מחלות ניווניות ודלקתיות.

פוסטים אחרונים

webdev  oribsn אורי בן-סימון - מומחה וורדפרס ומפתח full stack מנוסה