ירך, ברך, כתף וקרסול

ניתוחי החלפת מפרקים


ד"ר סטיבן וולקס הוא אורתופד כירורגי מומחה, שתחום מומחיותו העיקרי הוא החלפת מפרקים פגועים בשל מצב דלקתי, ניווני או אחר.

יש סיבות רבות לכך שהמפרק מגיע למצב הדורש התערבות ניתוחית, וביניהן: אי הצלחת הטיפולים השמרניים, כאבים עזים מאוד וכן מצבים נוספים לפי שיקול דעתו המקצועית של הרופא המטפל.

בכל אחד מסוגי הניתוחים יש אפשרות לתכנון מהלך הניתוח בסיוע מחשב, כמו גם לביצוע של הניתוח עצמו באמצעות זרוע רובוטית. הנה כמה מהניתוחים העיקריים המשמשים להחלפת מפרקים.

ניתוח מפרק ירך

בניתוח זה מוחלף מפרק הירך הטבעי במשתל מלאכותי, המחזיר למטופל את כושר התנועה ומקל משמעותית על כאבים. ההחלפה יכולה להיות שלמה (חלקי המפרק של עצם האגן והירך) או החלפה חלקית (רק מפרק ראש הירך). אחוזי ההצלחה הם גבוהים (בדרך כלל מעל 90%) ואחוז הסיבוכים נמוך (סביב 5% לערך).

ניתוחי החלפת מפרק ירך יכולים להתבצע במספר גישות – גישה קדמית (Anterior Approach), בשכיבה על הגב וללא חיתוך שרירים; גישה אחורית (Posterior Approach) הנפוצה ביותר, בשכיבה על הצד עם חיתוך שרירים (כולל אפשרות לגישה מיני אחורית בחתך קטן); וכן גישה קדמית צדדית (Antero-Lateral Approach) בשכיבה על הגב או על הצד.

ניתוח מפרק ברך

ניתוח זה מאפשר להחליף את המפרק הפגוע כולו או חלקו, בהתאם לסיטואציה המונחת לפתחו של הכירורג. בניתוח החלפה חלקית של הברך (Partial Knee Replacement) ניתן להקל על השחיקה והדלקת באחד או שניים מתוך שלושת מדורי הברך. במהלך הניתוח מוחלף האזור הפגוע בלבד, ולא כל המפרק, במטרה להקטין את הטראומה באזורים סביב.

לעומת זאת, בניתוח החלפה מלאה של הברך מקלים על הדלקת והשחיקה בכל שלושת מדורי הברך. במהלך הניתוח מוחלפים במלואים כל האזורים הפגועים באמצעות משתל מלא, בדרך כלל באמצעות זרוע רובוטית (על מנת למנוע פגיעה בעצמות, שרירים וגידים מסביב לאזור).

מהלך הניתוח עצמו כולל את הסרת הסחוס הפגוע כמו גם שכבה דקה של עצם, ולאחר מכן המשתל מורכב במקומו ללא החלפת עצמות הברך. כבר למחרת הניתוח מומלץ להתחיל להזיז את הרגל המנותחת ולהתחיל בשגרת פיזיותרפיה, לצד נטילת תרופות נוגדות כאב.

ניתוח מפרק כתף

מפרק הכתף מורכב משני חלקים עיקריים – עצם השכמה ועצם הזרוע. בשילוב מערך מורכב של שרירים וגידים, מתאפשר לנו להזיז את הזרוע בטווח רחב של זוויות. מכיוון שעומסים גבוהים בדרך כלל לא מופעלים על הכתף, ניתוח להחלפת מפרק כתף נחשב לנדיר יחסית, כאשר הסיבות העיקריות לקיומו הן דלקת מפרקים ניוונית, שברים, פריקות כתף ועומסים גדולים.

הניתוח מאפשר להחליף את המפרק במשתל מודולרי מודרני, המותאם אישית למבנה גופו של המטופל. ניתן לבצע החלפת מפרק מלאה במצבים בהם הנזק כולל גם את עצמות מפרק הכתף; החלפת מפרק חלקית, כאשר הפגיעה העיקרית היא בסחוס; וכן החלפה הפוכה, במצבים בהם הנזק נרחב וכולל גם שרירים וגידים.

ניתוח מפרק קרסול

מפרק הקרסול מורכב משלוש עצמות המתחברות יחד, ומאפשרות לנו את טווח התנועה בו אנו מורגלים. כאשר המפרק נפגע בשל שברים או דלקת פרקים ניוונית, נוצרים מצבים המגבילים את תנועת הקרסול, כמו גם כאבים עזים – בעיקר בזמן תנועה או דריכה על הרגל.

ניתוח להחלפת מפרק קרסול יכול להתבצע באמצעות ארתרוסקופיה, שאז מנקים את האזור, משייפים את המפרק ומנקים אותו משאריות עצם וסחוס העשויות לצוף בקרבתו. מצד שני, כאשר הנזק חמור יותר – מדובר בהחלפה מלאה של מפרק הקרסול באמצעות משתל מלאכותי.


Steven Velkes - Orthopedic Surgeon

דוקטור סטיבן וולקס הוא מומחה לכירורגיה אורתופדית, בדגש על החלפת מפרקים, אונקולוגיה אורתופדית, רפואת ספורט, טראומה וכן מחלות ניווניות ודלקתיות.

פוסטים אחרונים

webdev  oribsn אורי בן-סימון - מומחה וורדפרס ומפתח full stack מנוסה