מפרקים

טראומה של מפרקים


עצם שבורה או מפרק שיצאו ממקומם הם פגיעות חמורות, הדורשות התערבות רפואית מיידית. בניגוד למחלות – טראומות גופניות הן תוצאה של חבלות הנוצרות מפגיעה פיזית חיצונית, כגון תאונות לסוגיהן (ספורט, רכב, עבודה), אלימות וכדומה. פגיעות טראומה אורתופדיות כוללות בדרך כלל שברים בעצמות הארוכות, שברים פתוחים מסוכנים וכן שברים הדורשים החלפת מפרקים.

מצבים של טראומה אורתופדית חמורה (Acute Orthopedic Trauma) כוללים פגיעות כגון שברים מסוכנים, שבר באגן, כריתה טראומטית ושברים ברגליים. בהתאם למצבו של המטופל ודרגת החומרה של הפגיעה, יחליט הרופא המומחה על שיטת הטיפול הדרושה, כולל ניתוח לתיקון או לייצוב הפגיעה. במצבים פחות חמורים הרופא עשוי להמליץ על קיבוע, מנוחה ומתן תרופות נוגדות כאבים.

האבחון והטיפול

ד"ר סטיבן וולקס הוא מומחה לטיפול במצבי טראומה של מפרקים, באמצעים החדישים ביותר ברפואה המודרנית. בגישתו של ד"ר וולקס – אם ניתן להציל ולשמר את המפרק הקיים ואת סביבתו, יהיה זה עדיף על פני ניתוח המחייב את החלפת המפרק במלואו. ד"ר וולקס נותן פתרון נקודתי ומותאם אישית לכל מטופל בהתאם לסוג הפגיעה, באמצעות מספר סוגי ניתוחים להחלפת מפרקים ורצועות.

בגוף האדם יש 68 מפרקים המחברים בין עצמות שונות, וקובעים את אפשרויות התנועה ביניהן. בהתאם לסוג המפרק, מיקומו והפגיעה הרלוונטית – יספק הרופא המומחה את הפתרון הדרוש. הפתרונות הניתוחיים לטיפול בטראומה של מפרקים כרוכים בדרך כלל בהליכים זעיר פולשניים; זאת כדי לספק את המענה היעיל והאיכותי ביותר, במינימום תופעות לוואי.

השיקול הנוסף בשאלה האם להחליף את המפרק הפגוע, תלוי בפרמטרים נוספים:

  • האם יש זיהום באזור המפרק? אם כן, זוהי בדרך כלל התוויית נגד מוחלטת לביצוע החלפה של המפרק. הזיהום עלול להתפשט לרקמות סמוכות ולסכן את המטופל.
  • במידה שיש זיהום באזור אחר בגוף, המרוחק מן המפרק הבעייתי, תהיה זו התוויית נגד חלקית לביצוע ניתוח החלפה.
  • מצבו הבריאותי הנוכחי של המטופל גם הוא פרמטר המשפיע על שאלת נחיצות הניתוח. אך אם הבעיה לא מגיבה לטיפולים שמרניים, ועל הדרך גורמת לכאבים עזים, למוגבלות בתנועה ואף לעיוות פיזיולוגי – לא יהיה מנוס מביצוע ניתוח להחלפת המפרק, גם בהינתן מצבים רפואיים ירודים.

Steven Velkes - Orthopedic Surgeon

דוקטור סטיבן וולקס הוא מומחה לכירורגיה אורתופדית, בדגש על החלפת מפרקים, אונקולוגיה אורתופדית, רפואת ספורט, טראומה וכן מחלות ניווניות ודלקתיות.

פוסטים אחרונים

webdev  oribsn אורי בן-סימון - מומחה וורדפרס ומפתח full stack מנוסה